Szukaj
Instalacja fotowoltaiczna obecnie znajduje zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę szeroki zakres zalet stosowania takiego rozwiązania. Warto tutaj podkreślić przede wszystkim aspekt ekonomiczny - odpowiedzialne użytkowanie instalacji może pozytywnie wpłynąć na stan domowego budżetu. Zanim jednak przyjdzie czas na czerpanie korzyści z użytkowania instalacji, trzeba wybrać do niej części. Optymalizatory czy mikroinwertery - co wybrać, aby fotowoltaika działała poprawnie?
Mikroinwerter to urządzenie elektroniczne, które jest wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych do konwersji energii elektrycznej z paneli słonecznych. Energia z promieni słonecznych zamieniana jest na prąd zmienny, gotowy do użytkowania w gniazdkach domowych. W przeciwieństwie do standardowych inwerterów, które są stosowane w instalacjach fotowoltaicznych, mikroinwertery są zwykle montowane bezpośrednio na panelach, co sprawia, że każdy panel wyposażony jest w swój własny mikroinwerter. Gdy jeden panel działa poniżej swojego potencjału, inne panele nadal są w stanie produkować prąd w optymalny sposób. Jak więc doskonale widać, mikroinwerter fotowoltaiczny jest bardzo ważny w kontekście działania całej instalacji.
Instalacja profesjonalnego mikroinwertera może być szczególnie dobrym posunięciem z perspektywy ogólnego użytkowania całej instalacji. Należy jednocześnie pamiętać, że przebieg takiego procesu zwykle okazuje się droższy od instalacji tradycyjnych inwerterów. Wymaga to również włożenia więcej wysiłku, jako że montaż mikroinwerterów jest bardziej skomplikowany pod względem technicznym.
Optymalizator znajdujący się w instalacji fotowoltaicznej to urządzenie elektroniczne, które jest stosowane w praktyce w celu optymalizacji wydajności paneli fotowoltaicznych. Optymalizator jest zazwyczaj umieszczany między panelem fotowoltaicznym a inwerterem. Działa on poprzez maksymalizację produkcji energii z każdego panelu. Tym samym zwiększa kontrolę nad jego pracą, dając możliwość indywidualnego śledzenia tempa produkcji energii. Bezpośrednio przekłada się to na znaczne zmniejszenie strat wynikających z różnic w wydajności między poszczególnymi panelami w instalacji.
Zakup optymalizatora będzie szczególnie korzystny w przypadku tych instalacji fotowoltaicznych, w przypadku których cienie padają na niektóre panele. Na zróżnicowanie produkcji energii może również wpływać kąt i stopień nachylenia dachu czy też orientacja paneli. W takich przypadkach panele mogą działać z różnymi wydajnościami, co prowadzi bezpośrednio do strat energii. Optymalizator pozwala na dopasowanie pracy każdego panelu do jego potencjału, co przekłada się na zwiększenie ogólnej wydajności całego systemu.
Zastanawiając się, co wybrać - mikroinwerter czy optymalizator - wiele osób decyduje się na drugą opcję przede wszystkim ze względów finansowych. Optymalizatory są zazwyczaj tańsze, jednak nie eliminują one problemów związanych z awariami poszczególnych paneli w takim samym stopniu, jak robią to mikroinwertery.
To, które z urządzeń opisanych powyżej wybrać do swojej instalacji, zależy od wielu czynników. Bardzo ważne jest to, czy mamy do czynienia ze skomplikowanymi konfiguracjami dachu. Jeśli tak jest, to dużo bardziej skuteczne w codziennej pracy mogą okazać się optymalizatory, ułatwiające prowadzenie kontroli pracy każdego panelu. Nie bez znaczenia jest także rozmiar instalacji. W przypadku większych instalacji można zdecydować się na mikroinwertery, jako że oferują one większe możliwości dopasowania do instalacji, co wpływa na efektywność pracy. Przy zakupie konkretnego urządzenia pod uwagę należy wziąć również koszty - na tym polu atrakcyjniej prezentują się optymalizatory.
W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.