Szukaj
Zainteresowanie ekologicznymi systemami grzewczymi z roku na rok rośnie. Właściciele domów oraz firm decydują się na implementację tego rozwiązania zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Aby mieć pewność, że montaż paneli fotowoltaicznych przyniesie oczekiwane korzyści, warto zadbać o dobór odpowiednich podzespołów.
Poza krzemowymi panelami, jednym z najważniejszych elementów systemu jest inwerter, który odpowiada za konwersję prądu stałego w prąd zmienny. W ostatnich latach duża popularność zyskują także tzw. mikroinwertery, czyli mniejsze, alternatywne moduły. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zminimalizować ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, a jednocześnie zoptymalizować koszty ponoszone za zużycie energii. Niezależność od dostawców prądu, szybki zwrot inwestycji, niska awaryjność, a także bezobsługowy format pracy to aspekty, którymi wyróżniają się tego typu systemy.
Współcześni producenci instalacji fotowoltaicznych oferują skuteczne rozwiązania techniczne, których głównym zadaniem jest optymalizacja pracy. Dobór odpowiednich podzespołów zależy przede wszystkim od projektu instalacji, liczby modułów, uwarunkowań technicznych budynku (np. rodzaju dachu) czy stopnia zacienienia danej przestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że sukcesywne przetwarzanie prądu stałego w zmienny nie byłoby możliwe, gdyby nie inwertery.
Mikroinwertery różnią się od tradycyjnych elementów tego typu przede wszystkim sposobem montażu i mocą. W standardowych instalacjach wykorzystuje się jeden inwerter, który odpowiada za proces przemiany energii słonecznej w elektryczną. W przypadku zastosowania mikroinwerterów każdy z paneli fotowoltaicznych otrzymuje własny, niezależny moduł.
Nowoczesne mikrofalowniki od sprawdzonych producentów posiadają wbudowany system śledzenia maksymalnego punktu mocy, co pozwala na zachowanie pełni wydajności całej instalacji. W każdym z ogniw dochodzi do konwersji prądu stałego na zmienny, dzięki czemu w przypadku awarii jednego z paneli nie dochodzi do osłabienia całego systemu.
Producenci mikroinwerterów zwykle oferują też znacznie dłuższą gwarancję, aniżeli firmy zajmujące się produkcją tradycyjnych inwerterów.
Niestety mikroinwertery nie są alternatywą bez wad. Wysokiej jakości podzespoły cieszą się efektywną i bezawaryjną pracą przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest jednak wiele niesprawdzonych produktów, które są podatne na wzmożoną eksploatację, działanie czynników zewnętrznych czy mechaniczne uszkodzenia. Tradycyjne inwertery zwykle uważa się za stabilniejsze i mniej awaryjne.
Kolejną wadą tego rozwiązania jest trudność serwisowania. Mikroinwertery montowane są pod panelami fotowoltaicznymi, co wiąże się zwykle z koniecznością wezwania sprawdzonej ekipy, która wykona prace naprawcze na dachu. Czas realizacji usługi może się wydłużyć, jeśli warunki atmosferyczne uniemożliwiają zrealizowanie zadania na wysokościach. Klasyczne inwertery nie są uzależnione od pogody, dzięki czemu usługi serwisowe przebiegają znacznie sprawniej.
Montaż mikroinwerterów to skuteczne rozwiązanie, jednak trudno określić je jako bezbłędne. Osoby decydujące się na założenie paneli fotowoltaicznych powinny zdawać sobie sprawę, jakie wady i zalety posiadają te nowoczesne moduły.
Mikroinwertery mogą być świetną alternatywą dla klasycznych falowników, jeśli zostaną odpowiednio dobrane pod kątem parametrów technicznych. Dlatego też tak ważne jest podjęcie współpracy ze sprawdzonymi firmami, które zajmują się zarówno projektowaniem systemu instalacyjnego, jak i jego późniejszym montażem.
Profesjonalne przedsiębiorstwa korzystają wyłącznie ze sprawdzonych podzespołów od zaufanych producentów na rynku. W takiej sytuacji montaż mikroinwerterów jako alternatywy dla tradycyjnego inwertera jest godny rozpatrzenia.
W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.